Program

Wszystkie projekcje i spotkania odbywają się w Kinie Paradox, ul. Krupnicza 38.
Wstęp bezpłatny po wcześniejszym pobraniu wejściówki.


26 listopada (piątek) OTWARCIE FESTIWALU

19:30 Spotkanie: Informacja w obliczu kryzysu, gość: Marek Kęskrawiec (Tygodnik Powszechny)
20:15 Amerykańska masakra (reż. F. Zaman, J.Reichert, USA, 2017, 9’)
Nowaja (reż. A. Kurow, Rosja, 2018, 75’)

27 listopada (sobota)

14:00 Powodzenia z tym murem (reż. J. Begley, USA, 2016, 7’)
Heda (reż. K. Witkowski, Polska, 2020,45′)
15:00 – Spotkanie dot. sytuacji uchodźców oraz migrantów

17:00 Co będziemy robić jutro (reż. M. Szwed, Białoruś, 2020, 8’)
Jak mogę Ci pomóc (reż. J. Markawiec, Białoruś, 2020, 10’)
Zmiana trasy (reż. M. Szwed, Białoruś, 2021, 56’)
18:30 Spotkanie: Czy walka nadal trwa? Rok po wyborach w Białorusi
Goście: dr Aleksander Łaniewski, Iryna Arakhouskaya – fotografka, operatorka kamery z Białorusi, Eduard Bukata – aktywista „Białorusinów w Krakowie”.
Prowadząca: Olga Łaniewska – feministka, aktywistka

28 listopada (niedziela)

14:00 Zatrute serce (reż.: P. Rice, USA, Irlandia, Rosja,2020, 84’)
15:30 Spotkanie: Wymiary solidarności: Czy Polska może być bezpiecznym krajem dla aktywistów/aktywistek LGBTQIA z Rosji i Białorusi?
Gościnie: Olga Łaniewska feministka członkini Rady Fundacji Autonomia z Krakowa, Magda Dropek działaczka LGBT, od kilku lat współorganizuje krakowski Marsz Równości i Festiwal Queerowy Maj.
Dyskusję poprowadzi Agata Teutsch autorka projektów empowermentowych skierowanych do osób LBTQ+

17:00 Raport z suchego miasta (reż. S. Wood, F. Verster, RPA, USA, 2018, 13’)
Kiedy już wiesz (reż.E. Cappellin, Francja, 2020, 107’)
19:00 Spotkanie o klimacie: dr hab. Paulina Kramarz, profesor nadzwyczajny Instytutu Nauk o Środowisku Wydziału Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współpracuje z projektem Nauka dla Przyrody

OPISY FILMÓW

26 listopada
Amerykańska masakra / reż.: Farihah Zaman, Jeff Reichert / USA / 2017 / 9’
Świat w świetle filmów zrealizowanych przez guru amerykańskiej skrajnej prawicy – Steve’a Bannona
Krótka polityczna biografia Steve’a Bannona – guru amerykańskiej skrajnej prawicy i głównego doradcy Donalda Trumpa na początku jego prezydentury. Farihah Zaman i Jeff Reichert ujawniają nieznane oblicze Bannona, który wzorując się na Leni Riefenstahl i Michaelu Moorze zrealizował do 2016 roku dziewięć filmów dokumentalnych. „Amerykańska masakra” składa się w większości z ich fragmentów.
https://watchdocs.pl/festi…/filmy/amerykanska-masakra,7779

Nowaja / reż.: Askold Kurow / Rosja / 2018 / 75’
Jak wygląda od kuchni praca dziennikarzy słynnej niezależnej rosyjskiej gazety?
Askold Kurow, autor „Procesu” poświęconego postaci Ołeha Sencowa, w swoim najnowszym filmie znów porusza niewygodne dla kremlowskich władz tematy. „Nowaja Gazieta” to legenda niezależnego rosyjskiego dziennikarstwa. Od 2000 roku aż sześcioro jej dziennikarzy przypłaciło życiem bezkompromisowość w dążeniu do ujawniania prawdy o putinowskiej Rosji. Reżyser śledzi gorączkowy proces powstawania kolejnych numerów gazety, rejestruje chwile załamania i euforii, imprezy i konflikty. Pokazuje, jak dziennikarska solidarność ratuje życie jednego ze wspólpracowników „Nowej”, zagrożonego deportacją do Uzbekistanu, gdzie grozi mu śmiertelne niebezpieczeństwo. Wbrew pozorom, jeden z ostatnich bastionów wolnego słowa w Rosji to miejsce tętniące życiem, w którym mimo ciągłego zagrożenia często słychać śmiech.

https://watchdocs.pl/festiwal-objazdowy/filmy/nowaja,7841

27 listopada (sobota)

Powodzenia z tym murem / reż.: Josh Begley / USA / 2016 / 7’
Jak naprawdę wygląda granica między USA a Meksykiem. Wyrażone w tytule ironiczne życzenie to niemal jedyny komentarz twórcy do prezentowanej widzom siedmiominutowej podróży nad meksykańsko-amerykańską granicą, możliwej dzięki wykorzystaniu 200 000 zdjęć satelitarnych. Ten pozostający w pamięci film jest dziełem Josha Begley’a, artysty cyfrowego posługującego się w swych pracach różnymi technikami wizualizacji danych.
https://watchdocs.pl/…/filmy/powodzenia-z-tym-murem-,7779

Heda / reż.: Kamil Witkowski / Polska / 2020 /45′
Heda uciekła z Czeczenii do Polski z pięciorgiem dzieci od wojen i męża sadysty. W jednym z ośrodków dla uchodźców poznała Marinę, a od niej – słowo wolontariuszka. Odtąd pracowały razem, pomagając ludziom bez domu i tym samotnym w domach spokojnej starości, i tym w więzieniach. Kiedy Heda ciężko zachorowała, Marina wymyśliła dla niej ten film. To on właśnie trzymał Hedę przy życiu, pozwalając jeszcze raz i w jeszcze jednej roli podzielić się sobą z innymi. I dlatego, choć Heda zmarła niedługo po ukończeniu zdjęć, nie jest smutny i nie jest filmem o umieraniu. To wzruszający, prawdziwie siostrzeński dwugłos Mariny i Hedy o życiu, któremu smak nadaje dawanie. Z humorem i czułością, ale bez sentymetalizmu Marinie Hulii i Kamilowi Witkowskiemu udało się pokazać nam Hedę, prawdziwie piękny “kwiat Kaukazu”.

https://watchdocs.pl/zrob-to-sam/filmy/heda,7779

Co będziemy robić jutro / reż. Maksim Szwed / Białoruś / 2020 / 8’
Milicja aresztowała Maksima Szweda podczas jednej z pierwszych powyborczych demonstracji w Mińsku. Przez kilka dni zastanawiał się, jaką Białoruś zobaczy po wyjściu z aresztu. Jak będzie wyglądał pierwszy dzień wolności? Co zjeść, czego się napić, dokąd najpierw pójść? To, co w końcu zobaczy, będzie jednak wspanialsze niż wszelkie wyobrażenia.https://watchdocs.pl/…/filmy/co-bedziemy-robic-jutro-,7798

Jak mogę Ci pomóc / reż.: Jekaterina Markawiec / Białoruś / 2020 / 10’
Psychologowie-wolontariusze pomagają pobitym przez milicję uczestnikom protestów.
Jekaterina Markawiec przygląda się w swoim filmie psychologom, którzy założyli wolontariackie centrum pomocy dla osób poszkodowanych podczas protestów. Wyrzucenie z siebie traumatycznych przeżyć przynosi pobitym ulgę. Nie ma jednak wątpliwości, że niespotykana brutalność milicyjnych ataków pozostawi w ich psychice głębokie ślady.

Zmiana trasy / reż.: Maksim Szwed / Białoruś / 2021 / 56’
Rozmowy w taksówce w przeddzień zeszłorocznych wyborów prezydenckich na Białorusi
Wszyscy wiemy, co działo się na ulicach białoruskich miast jesienią 2020 roku. Pamiętamy obrazy masowych demonstracji i szokująco brutalną reakcję reżimu. Znamy prawdę o aresztach, torturach i setkach białoruskich więźniów politycznych. A dzięki filmowi Maksima Szweda możemy przekonać się, czym żyli mieszkańcy Mińska w przeddzień pamiętnych prezydenckich wyborów. Bohaterami „Zmiany trasy” jest dwójka taksówkarzy o przeciwstawnych poglądach – i ich pasażerowie. Młodzi z niecierpliwością wyglądają upragnionych zmian; starsi często deklarują przywiązanie do systemu, który zapewnia im iluzję ekonomicznego bezpieczeństwa. W miarę zbliżania się wyborów, temperatura politycznych dyskusji rośnie. O czym marzyli Białorusini w sierpniu 2020 roku? Jak wyglądały pierwsze dni ich krótkiego karnawału wolności?

28 listopada (niedziela)

Zatrute serce / reż.: Paul Rice / USA, Irlandia, Rosja / 2020 / 84’
Para gejów z San Francisco przemierza Rosję koleją transsyberyjską, zbierając świadectwa prześladowań osób LGBT i oporu aktywistów.
Para gejów z San Francisco postanawia na własne oczy przekonać się, jak wygląda sytuacja osób LGBT w Rosji. Zaczynają od Petersburga, później przez Moskwę ruszają dalej na wschód koleją transsyberyjską. Po drodze zbierają historie gejowskich aktywistów, którzy mimo realnego zagrożenia próbują działać w obronie swoich społeczności. Rozmowy z nimi, uzupełnione materiałami z Internetu i państwowej telewizji ujawniają skalę prześladowań osób nieheteronormatywnych. Pobicia, zastraszanie, wszechobecny hejt, publiczne poniżanie – z tym wszystkim muszą się mierzyć na co dzień. Ale mimo niewyobrażalnie trudnej sytuacji wciąż znajdują się odważni ludzie, którzy nie bacząc na własne bezpieczeństwo, organizują się i walczą o swoje prawa. Organizują podziemną scenę drag, upowszechniają informacje medyczne dla osób trans płciowych, udzielają porad prawnych. I wciąż, wbrew wszystkiemu, mają nadzieję że ich sytuacja kiedyś się poprawi.

https://watchdocs.pl/festiwal…/filmy/zatrute-serce,7841

Raport z suchego miasta / reż.: Simon Wood, François Verster / RPA, USA / 2018 / 13’
Jak wygląda życie w wielkim mieście, kiedy wody nie starcza już dla wszystkich?
Jak wygląda życie w wielkim mieście, w którym kończą się zapasy wody? Jak w Kapsztadzie w RPA, gdzie policja ściga biedaków, których jedynym źródłem utrzymania są nielegalne samochodowe myjnie, i staruszków zużywających ostatnie krople drogocennej cieczy do podlewania ogródków. A przecież tuż obok bez przeszkód funkcjonują luksusowe hotele, których gigantyczne pola golfowe bynajmniej nie wyglądają na przesuszone.
https://watchdocs.pl/…/filmy/raport-z-suchego-miasta,7841

Kiedy już wiesz / reż.: Emmanuel Cappellin / Francja / 2020 / 107’
Od klimatycznej depresji do poszukiwania praktycznych rozwiązań na trudne czasy
Jakie to uczucie, kiedy już wiesz, że nie zdarzy się cud, który powstrzyma klimatyczną katastrofę? Jako zaangażowany filmowiec i aktywista, Emmanuel Cappellin postanowił poświęcić swój film kwestii globalnego ocieplenia. Podczas podróży do Chin na pokładzie gigantycznego kontenerowca doznał załamania nerwowego. Klimatyczna depresja zmusiła go do przewartościowania życia i dokonania kilku kluczowych wyborów. Ale jego film nie jest kroniką wewnętrznych rozterek. Wychodząc od bardzo osobistych przeżyć, Cappellin nie traci z oczu szerszego kontekstu. Zamiast tworzyć kolejne ostrzeżenie przed nadciągającym kryzysem wskazuje, jak zminimalizować jego skutki. Odwiedza ludzi, którzy musieli nauczyć się radzenia sobie z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi i ich następstwami. Rozmawia z ekspertami, którzy szukają praktycznych rozwiązań na trudne czasy. Z niełatwymi pytaniami, które stawia jego film, prędzej czy później będziemy musieli się zmierzyć wszyscy.
https://watchdocs.pl/festiwal…/filmy/kiedy-juz-wiesz,7841


Organizator: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Współorganizator: Kino Pardox, fundacja Autonomia
współfinansowanie: Unia Europejska, Ambasada USA, Miasto Stołeczne Warszawa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Open Society Foundation, Ambasada Królestwa Niderlandów
partner festiwalu: Strefa Solidarności i Wolności
patroni medialni: ngo.pl, OKO.press

Festiwal Objazdowy WATCH DOCS współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie organizatorzy. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.