Zapraszamy na kolejny pokaz przedfestiwalowy w ramach 15. Objazdowego Festiwalu WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie organizowanego w Krakowie przez Fundacja Autonomia. Kontynuujemy tematykę uchodźczą i po filmie „Moja ucieczka”, który pokazałyśmy w czerwcu zapraszamy na „Pokażcie to wszystko światu”. Projekcja odbywa się w ramach wystawy fotografii Omara Marquesa Images of the unseen i wydarzenia ̶r̶e̶f̶u̶g̶e̶e̶s̶ Images of the Unseen organizowanego przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.
Wprowadzenie do filmu „Pokażcie to wszystko światu” wygłosi dr Magdalena Stoch z Katedry Mediów i Badań Kulturowych Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Po filmie zapraszamy do udziału w dyskusji.
Napisy do filmu są w języku polskim.
Andrea Deaglio prezentuje w swoim filmie „Pokażcie to wszystko swiatu” studium konkretnego epizodu uchodźczo-migranckiego kryzysu w Europie. Nie siląc się na uogólnienia, chłodnym okiem obserwuje jeden dzień w Ventimiglia – nadmorskim miasteczku na granicy włosko-francuskiej, w którym utknęło kilkuset afrykańskich migrantów. Determinacja przybyszy, gotowych rzucać się ze skał w morze, by uniknąć aresztowania, kontrastuje z rzeczowym, choć mało skutecznym podejściem ścigających ich policjantów, a wszystko to pod okiem dziesiątek fotoreporterów i dziennikarzy. Bo też medialny show wokół trwającego kryzysu jest jednym z głównych tematów tego filmu. Z jednej strony mamy migrantów i uchodźców, którzy w wyniku decyzji francuskich władz o zamknięciu granicy znaleźli się w próżni, z drugiej – media, które przyciąga jedynie sensacyjny temat. W symbolicznym skrócie przedstawiają to pierwsze ujęcia filmu – fotografowie poszukujący dramatycznych kadrów uwijają się wokół rozrzuconych po skałach ciał śpiących ludzi. Demonstracje przybyszy nie zwracają niczyjej uwagi, wielkie zainteresowanie reporterów wzbudzają za to przepychanki z policją. Do odbiorców dotrze tylko dramatyczny obraz pozbawiony kontekstu, który łatwo poddaje się manipulacji. [kw] źródło: watchdocs.pl
Omar Marques w latach 2015-2017 dokumentował oblicze kryzysu migracyjnego, przemierzając oficjalne i nielegalne obozy dla uchodźców, spotykając setki ludzi poszkodowanych wojną, przebywających w Serbii, Grecji, Austrii i na Węgrzech. Spośród tysięcy fotografii wybraliśmy kilkadziesiąt zdjęć, będących odwrotnością, znanej z publicystyki, fotografii reportażowej. Obrazy, wbrew zasadom pracy tradycyjnego fotoreportera, zostały poddane specyficznej modyfikacji, przewrotnie nie pokazując ani jednej osoby. Fotografie przedstawiają uderzające dowody obecności uchodźców, jednak nie widzimy ich samych. W ten sposób przekształcony reportaż przenosi nas w inne pole rozważań – widzimy jedynie ślady setek tysięcy osób. Zabieg „odjęcia”, wymazania, zakamuflowania, ma na celu zwrócenie uwagi na kwestię nieobecności uchodźców w toczącej się debacie politycznej i w dyskursie publicznym. Wystawa prac Omara zadaje pytanie o obecność/nieobecność uchodźców w Europie.
Kurator, współpraca artystyczna: Natalia Wiernik.
Wstęp wolny!
Data i godz.: 8 lipca 2017 r., 19:30
Miejsce: Tytano (ul. Dolnych Młynów 10, I p.)
Bardzo przepraszamy, ale budynek nie jest niestety przystosowany do poruszania się na wózkach. Oznacza to, że można się dostać na piętro z pomocą innych, ale nie jest to niemożliwe. Kluczowym problemem pozostaje infrastruktura sanitarna.
Osoby, które potrzebują tłumaczenia na Polski Język Migowy prosimy o kontakt najpóźniej na tydzień przed terminem projekcji. Dołożymy wszelkich starań by zapewnić tłumaczenie.