#mojaucieczka – Międzynarodowy Dzień Uchodźcy/Uchodźczyni

20 czerwca o godz. 19.00 Fundacja Autonomia zaprasza do Ambasady Krakowian na kolejne spotkanie w ramach pokazów przedfestiwalowych, zapowiadających 15. Objazdowy Festiwal WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie, który odbędzie się w Krakowie i Poroninie w terminie 19-22.10.2017 r.

W związku z przypadającym na 20 czerwca Światowym Dniem Uchodźcy/Uchodźczyni zapraszamy na pokaz filmu „#moja ucieczka” w reż. Elke Sasse. Przed filmem prelekcję wygłosi dr hab. Joanna Hańderek, która zajmuje się filozofią kultury i filozofią współczesności ze szczególnym uwzględnieniem postkolonializmu, globalizacji i multikulturalizmu i jest autorką prac: „Metamorfoza i muzea”, „Czas i spotkanie” oraz redaktorką monografii „Wykluczenia”. Po projekcji zapraszamy na dyskusję.

W 2015 roku do Europy dotarła ogromna fala uchodźców. Wielu miało przy sobie telefony komórkowe i niektórzy przy ich pomocy udokumentowali swoją drogę. Elke Sasse dociera do takich właśnie osób i umieszcza w swoim filmie nagrania z ich ucieczek z Syrii, Afganistanu i Erytrei. Dzięki temu świadectwu możemy zobaczyć, jak wyglądała ich droga do Europy, z czym musieli się zmagać, jakie towarzyszyły im emocje, jak zorganizowane są ich nielegalne przeprawy przez granice we współpracy z przemytnikami. Szlaki ucieczek, które znaliśmy dotąd tylko z mediów, staną się realnymi obrazami, a zza statystyk wyłonią się konkretne twarze, także dziecięce. Historie te mogą pozwolić lepiej zrozumieć motywację, która stoi za podjęciem trudnej decyzji o ucieczce. W „#mojej ucieczce” widzimy historie tylko kilku osób, które szczęśliwie dotarły do Niemiec. Nigdy nie zobaczymy nagrań z telefonów tych, którzy mieli mniej szczęścia. [ms – źródło: watchdocs.pl]

Wstęp wolny!

Data i godz.: 20 czerwca 2017 r., 19:00
Miejsce: Ambasada Krakowian (ul. Stolarska 6, II p.)

Bardzo przepraszamy, ale budynek nie jest niestety przystosowany do poruszania się na wózkach. Oznacza to, że można się dostać na piętro z pomocą innych, ale nie jest to niemożliwe. Kluczowym problemem pozostaje infrastruktura sanitarna.

Osoby, które potrzebują tłumaczenia na Polski Język Migowy prosimy o kontakt najpóźniej na tydzień przed terminem projekcji. Dołożymy wszelkich starań by zapewnić tłumaczenie.

Comments are closed.